Vauhdikkaan päivän aikana on yleisöllä paljon nähtävää ja koettavaa. Lasten ja nuorten tutustumista eri moottoriurheiluharrastusten pariin esittelevät eri kerhot, myös Iitin nuorisotoimi ja Iitin VPK-nuoret ovat mukana. Päivä toteutetaan monien yhteistyökumppaneiden ja organisaatioiden kanssa, jotka esittelevät toimintojaan ja palveluitaan. Tapahtuma on suunnattu koko perheelle ja alueelle on vapaapääsy.
Lapset ja nuoret moottoriurheiluharrastusten pariin
– Reko Racing Club ry valmentaa nuoria ratamoottoripyöräilyn harrastajia uran alkumetreillä. Nuorimmat ovat aloittaneet ajoharjoittelun jo noin viisivuotiaina ja kilpaura junioriluokissa jatkuu yleensä noin viisitoistavuotiaaksi saakka, kertoo Reko Nieminen, valmentaja ja Reko Racingin perustaja. Kerho on kalustoineen paikan päällä.
Mopot by MP-Jonnela, nuorison tuunaamia mopoja on esillä. Iitin Nuorisotyö sekä Iitin VPK-nuoret esittelevät nuorisolle suunnattuja toimintoja ja harrastusmahdollisuuksia.
Iitin Yrittäjien järjestämä messutapahtuma on varikkorakennuksen toisessa kerroksessa, jossa yrittäjät esittelevät palveluitaan ja toimintojaan.
Ring Race Club -kerhon ydintoimintaa on alusta lähtien ollut kaikille suunnatut Ratapäivät –ajoharjoittelutapahtumat, niin autoille, moottoripyörille kuin sivuvaunumoottoripyörille. Näet päivän aikana niin autoja kuin moottoripyöriä harjoittelemassa radalla.
EnduroDays –Off-road reitti KymiRingin alueen maastossa tarjoaa endurokuskeille mahdollisuuden ajoharjoitteluun. Päivän aikana ajoharjoittelutapahtumat ovat maksullisia.
Kilpailutapahtumia KymiRingillä
KymiRingin alueella järjestetään kesän aikana useampi kilpailutapahtuma. Kerho järjestää elokuussa FinnishSuperbike KymiRing -ratamoottoripyörien SM-osakilpailun. Kerho on myös mukana RallyX -osakilpailun järjestämisessä kesäkuussa. Esillä on lisäksi MXGpFinland, ja HistoricRace sekä monipuolisesti motorsport-toimintaa