Valter Piccardi.

Valter Piccardi.

Valter Piccardi harjoitteli tänä talvena Espanjassa kahden kuukauden ajan maailmanmestaruuskilpailuissa kilpailevien kuskien kanssa. Päivät olivat melko täysiä, koska treenien lisäksi Valterin piti opiskella. Joka viikko hänellä oli kaksi 3 tunnin treeniä asfalttiradalla ja kaksi 3 tunnin treeniä hiekkaradalla. Sen lisäksi hänellä oli fyysisiä harjoituksia kuten juoksua, pyöräilyä ja kuntosalitreeniä.

"Harjoittelu Espanjassa nopeiden kuskien kanssa auttaa minua kehittymään kaikin puolin. Tämän kokemuksen ansiosta sain uusia kavereita muista maista ja opin lisää espanjaa ja englantia. Minulla on tällä hetkellä tosi hyvät fiilikset.

Valter Piccardi.

Valter Piccardi vauhdissa.

Tämän vuoden tavoitteena on Italian mestaruussarjassa palkintokorokkeelle pääseminen. Se ei tule olemaan helppoa, mutta olen valmistautunut hyvin ja haluan saavuttaa itselleni asettamani tavoitteet. Myös tänä vuonna kilpailen Team Lucarinin kanssa. Valmentajani on Maurizio Lucarini, joka on Italian liiton virallinen valmentaja. Hän on myös itse kilpaillut monia vuosia. Tulen hänen kanssaan erittäin hyvin toimeen ja olen vakuuttunut, että tänä vuonna meillä on hyvät mahdollisuudet menestyä. Tulen ajamaan tämän kisakauden uudemmalla mallilla, Yamaha YZ450F:lla.

Olen kilpaillut monta vuotta Suomessa, mutta en osallistu tänä vuonna Suomessa kisoihin, koska Italian testi- ja kilpailukalenterit menevät päällekkäin. Haluaisin osallistua World Nations Trophy -kilpailuun Suomen maajoukkueen kanssa, jos löydämme kaksi muuta kuskia, jotka haluavat osallistua kilpailuun. Kilpailu ajetaan syksyllä Tšekeissä.

Kisakauteni käynnistyy Italiassa kahden viikon päästä. Ensimmäinen kilpailu ajetaan Casertassa ja siellä ajan kahtena päivänä 4 lähtöä. Ennen kisaa jaan sosiaalisessa mediassa YouTube -linkin, josta voi seurata livenä kisaani," Valter kertoi.

Valter Piccardi. Harjoituskausi on sujunut hyvin ja tuonut uusia ystäviä.

Valter Piccardi. Harjoituskausi on sujunut hyvin ja tuonut uusia ystäviä.

Aiheesta aiemmin:

Perjantai 20.9.2024 09:02

Valter Piccardi viidenneksi Italian kansainvälisessä S3-Supermotosarjassa

Sunnuntai 11.8.2024 09:02

Valter Piccardi: Nuori supermoto-kuski matkalla Italian mestaruussarjan kärkijoukkoon.