Suomalaisbrittiläinen duo mahdollisti hyvän sijoituksen jo kilpailun kaksiosaisessa aika-ajossa, josta heltisi nelospaikka kilpailujen starttiruudukosta. Pärjääminen aika-ajossa on Pekka Päivärinnan mielestä ensimmäinen askel kilpailumenestykseen.
– Saatiin toisessa aika-ajossa parannettua ja olen siihen ihan tyytyväinen. Hieman parempaa olisin kuitenkin halunnut, mutta ihan ok se oli, arveli toisessa sessiossa kolmanneksi nopeimman ajan kellottanut sipoolainen.
Päivärinta/Christie. Kuva Mark Walters.
Päivärinta/Christie kaksikko kellotti Bugatti radalla kierrosajan 1:44.136, kun paalulla kaasutellut brittiläisranskalainen kaksikko Harry Payne/Kevin Rousseau pysäytti kellot aikaan 1:43.266.
Pitkäperjantaina ajettu sprinttikilpailu sujui Päivärinnan osalta hyvin kolmanteen mutkaan asti.
– Me jäätiin startissa jonkun pyörän taa. Oltiinkohan kolmosena tai nelosena, ja se edessä ollut ajoi aika hitaasti siihen ensimmäiseen nopeaan oikeaan. Takana muutama pyöräkunta kyttäsi ohitusta ja vähän niin kuin paniikissa lähdin edellä hidastelevaa ohittamaan ja ohjausliike oli liian hätäinen siihen kohtaan ja lähti perä alta. Pyörähdettiin siinä totaalisesti ja otettiin vähän osumaa toiseen pyörään. Renkaasta meni venttiili poikki ja sen vuoksi jouduttiin keskeyttämään, muisteli Päivärinta keskeytykseen johtanutta tapahtumaa.
– Harmittihan se, sillä oltaisiin me voitu joku pistesija sieltä ottaa.
Lauantaina ajettu, suunnitellusta 18 kierroksesta öljyvahingon seurauksena 12 kierrokseen lyhennetty, viikonlopun Gold Race kilpailu oli sitten balsamia haavoille.
Hyvin sujunut avauskisa kasvatti Pekan odotuksia seuraavaan kisaan. Kuva Mark Walters.
– Kanssakilpailijan pyörästä tuli öljyä radalla ja kisan lähtö viivästyi ja sitä lyhennettiin. Kisan startti meni meiltä hyvin ja viimeisellä kierroksella, olikohan se kolmanneksi viimeinen mutka, niin Christiet teki pienen virheen ja päästiin ohi ja kakkoseksi. Ajettiin kisassa hyvää kierrosaikaa ja joillain sektoreilla oltiin nopeimpia”, summasi Päivärinta lauantaisen kilpailun.
Perjantain sprinttikisan voitti hallitseva mestaripari Harry Payne/Kevin Rousseau -kaksikko niukasti ennen Markus Schlosser/Luca Schmidtiä. Cristien veljespari Tom ja Sam kiilasi sprintissä kolmanneksi. Lauantaisessa Gold Race kilpailussa voiton otti Schlosser/Rousseau -kaksikko. Sam ja Tom Christie oli kisan kolmonen.
Sveitsiläispari Schlosser/Schmidt johtaa sarjaa kahden ajetun osakilpailun jälkeen pistein 45. Christien veljekset on toisena 32 pisteellään ja Le Mansissa kahdesti neloseksi ajanut brittiläisranskalainen Todd Ellis/ Emmanuelle Clement -kaksikko kolmantena 26 pisteellään. Payne/Rousseau kaksikko joutui jättämään moottorivaurion vuoksi lauantain kilpailun väliin ja vajosi piikkipaikalta neloseksi 25 pisteellään. Brittipari Tim Reeves/Mark Wilkes oli ranskassa kahdesti viides ja majailee sarjassa viidentenä kaksi pistettä Päivärinnan pyöräkunnan edellä.
Pekka ja Adam ajoivat kakkosiksi lauantaina. Kuva: Mark Walters.
– Tuo kakkostila oli balsamia haavoille ja saatiin ne 20 pistettä. Kärki on aika lähekkäin, eikä mitään ole ratkaistu vielä, mietiskeli Päivärinta kokonaistilannetta kääntäen katseensa jo tulevana viikonloppuna ajettavaan toiseen MM-kisa viikonloppuun Portugalin Estorilissa.
– Niin kuin minä aavistelin, meillä oli täällä hiukan parempi vauhti ja Portugalissa taas nähdään, onko se todella aavistuksen parempi. Sitä olen ounastellut nyt keväällä, Päivärinta pohti.
Manniset mukana MM-sarjassa
Moninkertaiset sivuvaunuluokan Suomen Mestarit Joni ja Tero Manninen siirtyivät myös ajamaan MM-sarjaa, jossa he kisaavat numerolla 22. Tavoitimme heidät kisojen jälkeen.
– Lähdettiin hyvillä fiiliksillä ensimmäisiin MM-kisoihin tai -kauteen. Suomen radat alkaa olla nähty, kiva lähteä katsomaan uusia ratoja. Meillä ei ollut mitään ennakko-odotuksia, kun kaikki, ratoja myöten, on uutta. Toiveena on ainoastaan, ettei olla viimeisiä, kertoi Joni Manninen.
Le Mansin rata on todella hieno ja historiallinen. Rata on sillä tavalla tuttu, että sitä on tullut pelattua paljon videopelinä, mutta onhan se livenä tietysti eri asia.
– Aika ajot meni ihan treenatessa, molemmilla oli opeteltavaa uudessa radassa. Ensimmäisissä aika-ajoissa oltiin 17. ja toisessa 16. ja koko ajan tietysti aika parani. Ensimmäisessä kisassa Pekalla tuli keskeytys ja siinä jäi muutama muukin pois. Siinä oltiin yhdeksänsiä ja toisessa kisassa oltiin 11., että kisat ihan meni kyllä ennakko-odotuksia paremmin.
– Kauden aikana mennään jokaiseen kisaa erikseen Suomesta käsin. Laite on Düsseldorfissa ja me lennämme todennäköisesti jokaiseen kisaan Suomesta Düsseldorfiin ja sieltä siirrymme kisapaikalle.
– Pekasta oli todella iso apu. Hän saapui sinne vähän aikaisemmin ja varasi meille vierestään paikan. Meillä oli pikkuisen teknisiä ongelmia jarruissa ja muissakin, hän jeesasi niissä paljon ja oli koko viikonlopun ajan meille isona apuna, kiitti Joni Manninen kisojen jälkeen.
Ensimmäisen kisaviikonlopun jälkeen Manniset ovat hienosti sijalla 10.
Superside-sarja jatkuu tulevana viikonloppuna Portugalissa kahdella kilpailulla. Tämän jälkeen seitsemän osakilpailuviikonloppua käsittävä sarja jatkuu kesäkuun puolivälissä Unkarin Pannoniaring radalla. Le Mansin kilpailun tulokset löytyvät jatkossa osoitteesta: https://www.fim-moto.com/en/sports/view/fim-sidecar-world-championship-4332
Edit. 21.04.2025 klo 18.32 Viime vuoden sivuvaunuluokan mestaruuden voitti pari Harry Payne/Kevin Rousseau, eikä Markus Schlosser/Luca Schmidt, kuten tiedotteessa virheellisesti mainittiin.